دلنوشت

شروع چهل سالگی

اولین روز سال برای هر کسی معنایی دارد، برای من امروز به معنای ورود به دوران چهل سالگی است.

     نوروز سال ۱۳۹۹ هر طوری بود آمد، با این که تقریبا هیچ کس منتظرش نبود و کسی دل به آمدنش خوش نکرده بود. یعنی طوری ملت به این عزیز دل بی محلی کردند که وقتی رسید به شهر و دیار، اول فکر کرد هیچ کس نشناخته اش. زد روی شانه تک تک ملت و گفت منم عمو نوروز! بهار آورده ام برایتان! اما تک تک ملت برگشتند و گفت خوب که چی؟ بعد هم عمو نوروز کف کرد و رفت.

البته شما این بی‌محلی را به پای بی‌معرفتی ملت نگذارید ها! قطعا این طور نیست. به هر حال در فرهنگ منفعت طلب امروزی هر کسی به مزیت هایی که دارد شناخته می شود. مثلا یک شوهر خوب قطعا شوهری است که پولدار باشد و بتواند برای عزیز دلش پول خرج کند وگرنه حالا تو بیا کلا غزلیات حافظ را برای معشوق بخوان، بوسه که هیچ اگر تف هم رویت انداختند! حاشا و کلا که چنین نخواهد شد.

عمو نورز عزیز ما هم هر سال برخی مزیت ها با خود به دنبال داشت و همین مزایا باعث شده بود تا ملت تحویلش بگیرند. البته خوب قطعا همان طور که کسی بر نمی گردد به شوهرش بگوید من تو رو برای پولت دوست دارم کسی هم به عمو نوروز نگفته بود که من تو رو برای فلان چیزت دوست دارم. فقط هلهله و شادی کرده بودند و گفته بودند بابا عمونوروز دمت گرم که بهار رو آوردی و … . خوب ایشان که هیچ اگر حضرت آدم هم بود با این وضعیت جوگیر میشد که لابد شخصیت مهم و تاریخ سازی است.

اما واقعا مزایای جانبی عمونوروز چه بود که امسال کسی تحویلش نگرفت؟ البته از اتاق فرمان اشاره می کنند که این قدر نگو کسی تحویلش نگرفت، الان آنهایی که امسال هم برنامه هایشان هیچ تغییری با سال های قبل نداشت می پرند وسط و می گویند پس ما ناکسیم؟! پس منظورم از کس، عموم مردم شریف ایران است نه به قول علما فردا فرد جامعه! بگذریم و برویم سر اصل مطلب. داشتیم راجع به مزایای جانبی عمونوروز خان خودمان صحبت می کردیم.

اولین مزیت عمو نوروز و به نظر جمع کثیری از علاقه مندان به فرهنگ این دیار مهم ترین مزیت آن تعطیلی است. یعنی کلا اولین چیزی که از دیدن ریخت این عموی دوست داشتنی به ذهن خطور می کند عبارت «آخ جون تعطیلی» است. این عبارت در مورد دانش‌آموزان و دانشجویان از اعماق وجود و برای معلمان و اساتید از اعماق تر وجود فریاد زده می شود، اما کارمندان هم از آن بی نصیب نیستند و یک آخ جونکی نصیب شان می شود. کسبه و به قول باکلاسش، صاحبان «شغل آزاد» هم بسته به نوع آزادیشان! تعطیلات را تجربه خواهند کرد.

حالا مشکل چیست؟ مشکل این است که سال ۹۸ این قدر تعطیلی در حلقوم ملت فرو کرده اند که تا هر جای بدنشان که بگویی فرو رفته و حتی ته نشین شده است! خوب در چنین شرایط توپی شما توقع دارید کسی از دیدن عمو نوروز خوشحال شود؟ بدیهی و مبرهن و واضح و شفاف است که هیهات! با همه وجود باید به ایشان گفت زرشک!

اگر بخواهم کمی سر و ته بحث را بپیچانم و بروم به درد چهل سالگی خودم برسم باید بگویم که دیگر مزایای عمو نوروز عبارتند از شادی و نشاط و عشق و حال به طرق گوناگونی اعم از آتش بازی چهارشنبه سوری، مسافرت های طولانی، دیدوبازدید و سیزده بدر و امثالهم که البته همه آن ها از سوی مراجع عدم تقلید حرام و در حکم تشبه به حمار اعلام شده است.

یعنی شما برای هر صفایی دو حالت دارید یا انجام می دهید و می شوید الاغ یا انجام نمی دهید و می شوید بی دل و دماغ! از روی آتش می پرید و کلی صفا می کنید و لذت می برید. بعد می‌آیید خانه می بینید عکس شما یا امثال شما را گذاشته اند که دارند از روی آتش می پرد، البته با یک تغییر کوچک که کله یک گاو را جانشین تصویر کرده اند در همین حین دوست تان یا به قول صداوسیما نامزدتان تماس می گیرد و می گوید کجا بودی؟ شما همان طور که عکس آن گاو توی مخ تان می چرخد می گویید داشتم شیر می خوردم. یک هو از آن طرف داد می زنند که داشتی چه غلطی می کردی؟ و شما می گویید بابا برای افزایش کلسیم خون روزی دو لیوان شیر می خورم من، شما هم بخور؛ مخصوصا در هوای آلوده! یا مثلا راهی مسافرت می شوی و برای این که زیاد سخت نگذرد می روی توی تلگرام و می بینی در همه کانال ها تصاویری گوسفندان در حال چرا را منتشر کرده اند که به سمت علوفه تازه رهسپار شده اند! همین وضعیت برای عید دیدنی و جوج‌زدن در طبیعت و دیگر مزایای جانبی عمونوروز هم برقرار است که نتیجه آن میشود همان که در ابتدای متن گفتم و عمونوروز دوزار هم تحویل گرفته نمی شود!

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن